Wszystkie waluty światowe
Page
Menu
Informacje dla turystów > KWD - Dinar kuwejcki

KWD - Dinar kuwejcki

Dinar Kuwejcki (KWD) to oficjalna waluta Kuwejtu. Dzieli się na 1000 filsów. Jest obecnie najdroższą walutą świata. Został wprowadzony do obiegu w 1960 roku, zastępując używaną wcześniej rupię Zatoki Perskiej. Podczas inwazji Iraku na Kuwejt w 1990 roku, dinar kuwejcki został zastąpiony dinarem irackim. Duże ilości banknotów kuwejckich zostały wtedy wykradzione i wywiezione po za granice państwa. Po zakończeniu zmagań wojennych, rząd Kuwejtu na nowo przywrócił dinary jako oficjalną walutę kraju. Do tej pory wydrukowano 6 serii banknotów. W 1993 i w 2001 roku, Centralny Bank Kuwejtu wydał pamiątkową monetę o nominale 1 dinar z okazji drugiej i dziesiątej rocznicy wyzwolenia spod okupacji Iraku.

Kursy walut wszystkich państw świata

Podróżując do Kuwejtu warto mieć gotówkę. Na miejscu nie powinno być problemu z wymianą dolarów amerykańskich i australijskich, euro czy funtów brytyjskich. Najbardziej powszechne karty tj. Master Card, Visa czy American Express są akceptowane praktycznie we wszystkich terminalach płatniczych. Ich korzystanie wiąże się natomiast z wysokimi prowizjami. Bankomaty są dostępne na terenie całego kraju i honorują wszystkie wyżej wymienione karty płatnicze. W Kuwejcie akceptowane są czeki podróżne, które dla wielu podróżujących są wygodną formą pobrania gotówki. W celu uniknięcia niepotrzebnych kosztów zaleca się czeki wyrażone w dolarach amerykańskich albo euro.

Wymiany gotówki można dokonać w każdym banku i kantorze. Jest to tańsze rozwiązanie niż wymiana waluty na lotnisku, w związku z niższymi kosztami prowizji. Przy drobnych wydatkach najlepiej posługiwać się lokalną walutą. Eksport i import waluty, zarówno lokalnej, jak i zagranicznej jest legalny i nie objęty żadnymi restrykcjami. 

Login