Wszystkie waluty światowe
Page
Menu
Informacje dla turystów > IQD - Dinar iracki

IQD - Dinar iracki

Dinar iracki (IQD) jest oficjalną walutą Iraku. Dzieli się na 1000 filsów. Został wprowadzony do obiegu w 1932 roku zastępując używane wówczas rupie indyjskie - pozostałość po okupacji brytyjskiej z I wojny światowej. Do 1959 roku wartość dinara irackiego była wyznaczana w odniesieniu do wartości funta brytyjskiego. Po 1959 roku nie zmieniając wartości nominalnej, IQD zaczęto zestawiać i porównywać z dolarem amerykańskim. Od tej pory USD stało się wyznacznikiem jego wartości.

Po wojnie w Zatoce Perskiej w 1991 roku, w związku z sankcjami nałożonymi na Irak przez UN, niemożliwe stało się dalsze korzystanie ze szwajcarskiej metody druku. W efekcie, jakość banknotów znacząco podupadła. Wojna i złe stosunki ze Stanami Zjednoczonymi spowodowały szybką dewaluację waluty. Do roku 2004 na banknotach widniał wizerunek dyktatora Saddama Husajna. Upadek reżimu zapoczątkował nową serię druku, na której znalazły się typowe dla języka arabskiego i kurdyjskiego, symbole. Na banknotach znajduje się między innymi kontur mapy Iraku z zaznaczonym Eufratem i Tygrysem, a także Wielki Meczet z Samary. Najnowsze banknoty cieszą się dużo lepszą jakością, co nie tylko zwiększa komfort ich używania, ale także zapobiega fałszerstwu.

Podróżując do Iraku należy zaopatrzyć się w dolary amerykańskie. Jest to powszechnie używany środek płatniczy i nie ma potrzeby jego wymiany. Karty płatnicze i kredytowe nie są akceptowane z wyjątkiem lotniska i okolic Zielonej Strefy. Dostęp do bankomatów jest utrudniony i naraża podróżujących na niebezpieczeństwo. Odwiedzając Irak należy mieć na uwadze powszechne zamachy i porwania, dlatego przestrzega się przed podróżowaniem z dużą ilością gotówki. Jeśli zdecydujemy się na posługiwanie się lokalną walutą, należy pamiętać o jej wymianie przed wyjazdem z kraju. Po za granicami Iraku, wymiana IQD może być bardzo utrudniona.

Kursy walut wszystkich państw świata

Login