Wszystkie waluty światowe
Page
Menu
Informacje dla turystów > DZD - Dinar algierski

DZD - Dinar algierski

Dinar algierski (DZD) to oficjalna waluta Algierii. Dzieli się na 100 centymów. Nazwa „dinar” pochodzi od nazwy starożytnej rzymskiej monety „denarius”. Dinary algierskie zostały wprowadzone do obiegu 1 kwietnia 1962 roku i zastąpiły używane wcześniej francuskie franki. Awers monet przedstawiał narodowy emblemat Algierii, a na rewersie znajdowały się wartości nominalne pieniędzy. Pierwsze banknoty zostały wyprodukowane w 1964 roku. Ich wygląd reprezentował ważne historycznie miejsca i symbole Algierii, takie jak: Pomnik Chwały i Męczeństwa w Algierze, jeden z mostów w Konstantynie czy mini reprodukcję sławnego obrazu przedstawiającego byka buffalo z Tassili n’Ajjer.

Mimo uzyskania niepodległości w 1962 roku, wartość dinara algierskiego nadal była zależna od stosunków politycznych i gospodarczych z Francją. W październiku 1994 roku, Algierii udało się odciąć od sztywnego kursu waluty zależnego od franka francuskiego. Od tego momentu, kurs wymiany dinara był dużo bardziej elastyczny,a jego wahania odpowiadały zmianom gospodarki krajowej.

Wyjeżdżając do Algierii należy pamietać o zabraniu ze sobą gotówki. Pieniądze można legalnie wymienić tylko w banku i działa to tylko w jedną stronę. W Algierii nie istnieją legalne kantory. Popularne wśród turystów są natomiast wymiany pieniężne na tzw. czarnym rynku. Powszechnym zjawiskiem są stoiska cinkciarzy oferujących wymianę waluty na miejscową. Najbardziej wygodną jednostką pieniężną, którą bez problemu zapłacimy też w większych ośrodkach miejskich, jest Euro. W średnich i dużych miastach znajdują się bankomaty. Wypłata z bankomatu wiąże się natomiast z wysokimi kosztami prowizji, zatem zalecane jest podróżowanie z wcześniej wypłaconą gotówką.

Karty płatnicze i kredytowe są akceptowane tylko w dużych ośrodkach turystycznych i salonach oferujących wypożyczenie samochodu. Na drobne wydatki codzienne warto zaopatrzyć się w lokalną walutę. Nie jest możliwa wymiana dinarów z powrotem na Euro, zatem należy pamiętać o rozsądnym wyliczeniu ilości waluty potrzebnej nam podczas pobytu w Algierii.

Kurs dinara algierskiego

Login